Ptákům v přírodě ubývají přirozené zdroje potravy vzhledem k tomu, že se propaguje nešetrná zemědělská politika vůči životnímu prostředí. Kupříkladu lány řepky, zvláště té technické, nejsou pro ptactvo vhodným krmivem, ptáci postrádají v přírodě slunečnice, proso, ječmen, žito, pšenici a obdobné plodiny, které za socialismu byly vysazovány v mnohem větší míře, než dnes. V té době jsme také byli zemí plně potravinově soběstačnou, dnes to zdaleka neplatí a dovážíme ze zahraničí mnoho potravinových zdrojů.
Z tohoto důvodu bychom měli, pokud máme doma krmítko, a máme zájem, krmit ptactvo po celý rok. Naštěstí nejsou krmné směsi drahé a náš rodinný rozpočet to nijak výrazně nezatíží, i tehdy, pokud nakupujeme krmiva ve větším množství.
Nakupujte krmivo u prověřených zdrojů s množstevní slevou
Větším množstvím krmiva pro ptáky rozumíme například deset či dvacet kilo směsi, případně slunečnic, které jsou pro ptáky velmi výživné. Lze je nakoupit s množstevní slevou či s dopravou zdarma.
Využijte zip sáčků
Krmiva pro ptactvo je výhodné skladovat v zipových sáčcích. Můžete od sebe oddělit jednotlivé druhy zrn, anebo oddělit jednotlivé dávky pro týdenní krmení v krmítku. Zip sáčky jsou pro ptáky netoxické, a skladování zrn provádějte tak, že ze sáčků vytlačíte přebytečný vzduch, čímž snížíte riziko oxidace, tedy žluknutí krmiv. Výhodné je pak sáčky se zrny umístit do chladnější místnosti mimo denní světlo.
Podstatnou výhodou zip sáčků je spolehlivý uzávěr, který nepropouští vodu ani vlhkost, ani prach a zápach, takže je vnitřní obsah perfektně chráněn před vnějšími vlivy. Zároveň se obsah nemůže vysypat, uzávěr je natolik pevný, že se spíše protrhne samotný sáček, než aby se samočinně otevřel uzávěr. A podle hmotnosti obsahu si sáček můžete objednat v různých gramážích, tedy tloušťkách plastové fólie, ze které jsou sáčky vyrobené.