Často se můžete setkat s tím, že lidé nemají vodu ani na vlastní spotřebu, natož pak, aby zalévali zahradu. I přes to, že je vody málo a prameny občas úplně vyschnou, lidé s ní plýtvají. Když si čistí zuby, nechávají téct vodu z kohoutku. Když je málo vody, napouští bazény. Sprchují se půl hodiny. A poté se diví, že voda došla. Proto je nutné, abychom se i my, soukromníci, naučili zadržovat vodu pro svou potřebu, kdykoliv to bude třeba. A nespoléhali na všemocný stát, který to všechno zařídí.
období sucha.jpg 

1)      Okapy a sudy

Kdo má okapy a vodu nechává vytéct někde do pole, tak je doslova vodní hazardér. Postavte pod okap sud (pokud máte vývody až na zem, tak to prostě odmontujte) nebo alespoň barel, ať se co nejvíce vody, která spadne na střechu, zachytí pěkně v nich. Máte hned pokrytí nějakých těch pár metrů a za takový krátký déšť klidně naplníte i pár beček a sudů. Voda poté může sloužit na zalévání zahrady, splachování záchodu apod.

 kapání vody.jpg

2)      Podzemní nádrže

Dneska má spousta lidí zapuštěnou podzemní nádrž v půdě, do které, pokud prší, natéká voda. Jistěže se nejedná o zdroj nejčistější vody pod sluncem, pro kytky nebo plodiny na zahrádce je to však ideální. Stačí jenom spustit kyblík, vytáhnout a zalít.

 

3)      Bazén

Pokud máte prázdný bazén na zahradě a neplánujete se koupat, vždycky můžete před deštěm odkrýt plachtu a alespoň trochu té vody nabrat. A kdyby pršelo tak moc, že by se vám bazén i naplnil (což se asi nestane, ale kdo ví), vždycky můžete vodu pěkně vyčistit a rovnou se v letních dnech i vykoupat. Jinak to může sloužit jako zdroj vody pro zahrádku.
pavučina na kohoutku.jpg 

Pokud ale nechcete dělat nic z výše uvedeného, vždycky můžete jednoduše s vodou šetřit. Nádobí umyjete jednou denně, vyperete jednou za týden. Sprchovat se budete studenou a ještě k tomu na pět minut. A máte to. Zas takovou spotřebu mít nebudete a ještě ušetříte.