Ačkoliv tu s námi byla klasická žárovka opravdu dlouhou dobu, už jí pomalu musíme zamávat na rozloučenou. V mnoha evropských zemích už mají tuto rozluku dávno za sebou. U nás to ještě tak dlouho není.
- Jakmile něco doslouží, nahradí to většinou něco novějšího a lepšího.
- To je jistě logický postup.
- Stalo se tak i v tomto případě.
Klasické žárovky, které znal (téměř stejné jako byly naše) ještě Thomas Alva Edison, jsou nahrazené několika možnými svítidly. Jedním z nich je i v dnešní době velice známé a hojně využívané LED světlo. Můžeme ho najít v podstatě všude. Pokud koupíme příruční baterku, pak máme téměř jistotu, že je tam schované. Najdeme ho ve venkovních i interiérových světlech. Zkrátka všude.
- Tento rozmach je celkem logický.
- Kdo by se bránil výměně za něco lepšího.
Šetří naše zdraví i životní prostředí
Led světelné zdroje mají totiž několik velkých pozitivních vlastností.
- Pokud bychom to vzali z úhlu pohledu některého nadšeného ochránce přírody, pak bychom uvítali šetrnost k životnímu prostředí. Tato světla totiž neobsahují rtuť, olovo a žádné jiné jedovaté kovy.
- Další výhodou, kterou také každý uvítá je to, že nevydávají UV a ani IR záření.
A všimli jste si dalšího pozitiva? Pokud toto světlo zapnete, pak nekmitá a má okamžitý start. K tomu přidejte to, že mu neškodí časté spínání a při provozu se nezahřívá. Má tedy vůbec nějaké negativní vlastnosti? Možná, že bychom jednu našli. Jelikož se tyto světelného zdroje opravdu velice rozšířily, staly se terčem různých nepoctivých výrobců. Je tedy zapotřebí vždy dávat pozor na to, jakou značku kupujeme. Jinak bychom se zmíněných pozitivních vlastností nemuseli vůbec dohledat. Například dlouhé životnosti. Led žárovka by nám totiž mohla sloužit až patnáct let. A to u napodobenin asi půjde těžko.